Eğlence ve okey oyunu

Türk toplumunun eğlence için kullandığı pekçok araç vardır. Şu anda ziyaret etmekte olduğunuz internet sitesi, bunların en önemlilerinden olan fıkralar üzerine hazırlanmış bir yapıttır. Evde, sokakta, kahvelerde arkadaşlar ve akrabalar birbirlerine fıkralar anlatırlar. Özellikle kahveler, Türk erkeklerinin bir araya geldikleri, sohbet ettikleri, birbirleri ile kağıt ve taş oyunları oynadıkları yerlerdir. Konuyla ilgilenen ziyaretçilerimiz, örnek bir yazı olarak okey oyunu oynanan kıraathaneler yazısına göz atmak isteyebilirler.

Oyunlar, çoğu zaman bir amaç olmaktan ziyade bir araçtırlar. Fıkra anlatmayı sevenler bunu iyi bilirler, çoğu zaman bir fıkrayı anlatmak için iyi bir hava ve vesile gerekmektedir. Kahvelerde oynanan okey oyunu 4 kişi oynanan, genellikle pekçok da izleyicisi bulunan oyunlardır. Hemen her elde, sırası gelen kişilerin yavaş ya da hızlı oynamaları, uygun ya da uygun olmayan bir taş atmaları, çeşitli esprilere yol açmakta, bazı fıkraların anımsanmasına ve anlatılmasına yol açmaktadır.

Eğlence, özellikle tatil dönemlerinde zirve dönemini yaşayan bir etkinlik olarak öne çıkmaktadır. Kimi aileler ve arkadaş grupları sohbet etmeyi, fıkralar anlatmayı tercih ederlerken, çeşitli oyunlar oynamayı tercih edenlerin sayısı da az değildir. Türk tatilcileri için tatil ve oyun dendiğinde akla tatilde okey oyunu oynamak gelir. Bu satırları yazanlar ve şu anda okuyanlar da dahil olmak üzere, hemen herkes yaşamının bir dönemindeki tatili sırasında "okeye dördüncü" aramış ya da aramaktadır.

Özellikle evde okey takımı olan kişiler için okey oyunu bedava oynanabilecek oyunların başında gelmektedir. Bovling, masa tenisi ya da halı saha maçı gibi etkinlikler oyun başına masrafla tatilcilerin karşısına çıkarken, taş oyunları, oynanacak setin bir kere satın alınmasının ardından yeni giderlere yol açmamaktadırlar.

© Fikralar.com - Tüm Hakları Saklıdır.