Mizah ve üniversiteler

Mizah günlük yaşamımızın en önemli öğelerinden bir tanesidir. En sıkıntılı anlarda, en açmazda hissedilen dönemlerde bile mizah, sohbetler içerisindeki yerini hemen her zaman almaktadır. Örneğin, siyaset toplumun pekçok sıkıntısına çözüm üretmek yerine bunları ağırlaştırdığı halde, siyasete ilişkin pekçok fıkra vardır. Özellikle üniversiteler, bu tür fıkraların doğdukları yerler olarak öne çıkmaktadırlar. Bazı toplumbilimciler üniversiteler ve siyaset arasındaki sıkı ilişkinin günümüzde de devam ettiğini düşünebilirler.

Üniversiteler sanatın sığınma şansı bulduğu son kalelerden biri olarak da değerlendirilebilirler. Özel sanat girişimlerine rastlamak güç iken, güzel sanatlar fakültesi sahibi olan üniversitelere rastlanabilmektedir.

Mizahın doğuşuna elverişli bir ortamı sağlayan dönemlerin başında da tatil dönemi gelmektedir. Özellikle sosyal girişkenliği yüksek öğrenciler, yıl içerisinde derslerinin yoğunluğu nedeniyle ortaya koyamadıkları mizah anlayışını, üniversiteler tatil yaparken rahatça sergileyebilmekte ve fıkra, espri, şaka hazinemize katkıda bulunmaktadırlar.

© Fikralar.com - Tüm Hakları Saklıdır.